Tel. nr.: +371 64 121 991

Ārstniecības iestādes kods: 420200042

Dūņu aplikācijas

Ārstnieciskās kūdras dūņas ir floras un faunas sabrukšanas produkti, veidojušies dabiskos purva apstākļos ilgstošā laika periodā. Tās sastāv no ūdens, minerālvielām, organiskiem savienojumiem un labvēlīgiem mikroorganismiem. Ārstnieciskās dūņas raksturo arī siltumietilpība un siltumnoturība, kas ļauj tās izmantot atveseļošanās procesā. Ārstnieciskās dūņas (peloīdi) sastāv no ūdens, organiskām vielām, minerālvielām, kurām piemīt plastiskums, lipīgums, liela siltuma kapacitāte un maza siltumvadītspēja. Organiskās vielas kūdras dūņās sastāda 50–98 % sausnes un sapropeļu dūņās 15–95 % sausnes. Dūņu organiskās vielas sastāv no humīnvielās, bitumiem, vitamīniem, fermentiem, aminoskābēm. Kūdras dūņas satur arī liknīnu un celulozi. Bioloģiski aktīvās vielas ir slāpekļa, oglekļa, dzelzs, fosfora, silīcija, sēra u.c. savienojumi. Šo īpašību veidošanā svarīga nozīme ir sērūdeņradim, kas dūņās var atrasties šķīstošo sulfīdu, sērūdeņraža un dzelzs sulfātu veidā. Sastopamas arī gāzveida vielas.

Ārstniecisko dūņu bioloģiskā aktivitāte

Komplicētais dūņu sastāvs nosaka spēju iedarboties uz bioloģiskiem objektiem. Dūņām piemīt:

  • pretiekaisuma, prettūskas;
  • pretalerģiska;
  • mikrocirkulāciju uzlabojoša;
  • sedatīva;
  • uzlabo fermentatīvos un vielmaiņas procesus.

Ar dūņām ārstē plašu slimību loku, galvenokārt hroniskas vai ieilgušas slimības, dažkārt arī subakūtas slimības. Dūņas uzlabo asinsriti – organisma audi un šūnas saņem vairāk skābekļa un barības vielas, venozās asinsrites uzlabošanās mazina tūskas, tiek veicināta vielmaiņas un imūnsistēmas darbība, uzsūcas iekaisumi. Ar dūņām ārstē mugurkaula, kaulu-locītavu, hroniskas nervu sistēmas slimības, hroniskas muskuļu slimības, kā arī iekšējo orgānu slimības (kuņģa-zarnu trakta, ginekoloģiskas, plaušu, augšējo elpošanas ceļu slimības), kā arī dažas ādas slimības, rētaudus un trofiskas čūlas. Dūņu procedūras veic profesionālas, labi apmācītas medmāsas. Vispiemērotāko un atbilstošāko procedūru daudzumu un ilgumu nozīmēs mūsu centra fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts.

Dūņu aplikācija – speciāli sagatavota dūņu masa, ko var uzlikt jebkurā iekaisuma procesa vietā. Optimālā temperatūra 40o–42o (vidēji 38o–45o). Dabisko kūdru no atradnes lieto nepārveidotu, tikai attīra no rupjiem piemaisījumiem. Mitrina ar minerālūdeni līdz mīklveida konsistencei. 

Aplikācijas metode nerada slimnieka organisma pārslodzi.