Ikdienas uzdevums ir atjaunot traucētās kustības, mazināt sāpes, atjaunot darba spējas. Sāpju mazināšanai tiek izmantotas manuālās tehnikas, masāža – tiek atbrīvoti saspringtie muskuļi, uzlabota asins cirkulācija un limfas attece, mazināta tūska un iekaisumi. Bieži sāpju, tūskas un iekaisumu mazināšanai tiek izmantotas fizikālās terapijas metodes.Kombinējot minētās terapijas metodes ar locītavu mobilizāciju vai mugurkaula trakciju, kustības pamazām tiek atjaunotas. Tad, atkarībā no problēmas, pacients apgūst specifiskus ārstnieciskos vingrojumus, tiek atjaunota zaudētā stabilitāte, spēks un izturība.
Ārstnieciskā vingrošana ir ārstēšana ar vingrojumiem, kad katra kustība iedarbojas uz organismu veselības un
zaudēto funkciju atjaunošanai. Ārstēšanā izmanto speciālas kustības, to kombinācijas un kustību režīmus atbilstoši katra pacienta veselības traucējumiem. Izvēloties vingrinājumus, tiek izvērtēts pacienta vispārējais veselības stāvoklis, ņemta vērā ietekme uz sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmu, muskuļiem, kauliem, saitēm un nervu sistēmu. Jāņem vērā arī lietoto medikamentu (asinsspiediena un sirdsdarbības regulācijai, hormonāli un nomierinoši medikamenti u.c.) ietekme uz kustību-balsta sistēmu, līdzsvaru un izturību.
Konkrētie ārstnieciskie vingrojumi tiek izvēlēti, ņemot vērā pacienta izmeklēšanas rezultātus. Terapijas laikā fizioterapeits uzmanīgi seko līdzi kustību izpildei, pacienta apmācībai un plānoto ārstēšanas rezultātu sasniegšanai. Visbiežāk ārstnieciskie vingrojumi ir vienkāršas kustības, kas ir mūsu ikdienas kustību sastāvdaļa. Tie ir efektīvi tikai tad, ja tiek precīzi un regulāri izpildīti. Pārsvarā tie ir koriģējoši un kontrolējoši vingrinājumi, kas vērsti neiroloģisku traucējumu vai kustību-balsta sistēmas traucējumu novēršanai. Kauli un locītavas pieņem tādu stāvokli un formu, kāds muskuļu spēks iedarbojas uz tiem. Muskuļu darbu savukārt nosaka nervu sistēma, kā arī ietekmē sirds-asinsvadu sistēma un vielmaiņa. Savukārt regulāri un precīzi veikti vingrinājumi ietekmē nervu sistēmu, sirdsdarbību un vielmaiņu. Paliekošu ilgtermiņa efektu iegūst, ja pēc ārstēšanas kursa pacients patstāvīgi turpina izpildīt vingrinājumus vismaz 30 minūtes katru dienu, tā uzlabojot ne tikai kustību koordināciju un spēku, bet pozitīvi ietekmējot arī sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmu darbību.
Mīksto audu tehnikas – miofasciālās atbrīvošanas tehniku, išēmisku spiedienu un trigerpunktu terapiju – izmanto mīksto audu – muskuļu un to apvalku, saišu, cīpslu, fasciju un ādas – mobilizācijai, audu barošanās uzlabošanai. Mīksto audu tehnikas tiek izmantotas muskuļu saspringuma, spazmu un sāpju gadījumos, saišu un cīpslu sāpju un funkciju ierobežojumu gadījumos, kā arī tad, kad kustību ierobežojumu un sāpes rada rētaudi un tūska.
Bieži minētos paņēmienus kombinē ar klasiskās ārstnieciskās masāžas paņēmieniem – glaudīšanu, berzēšanu, mīcīšanu, dauzīšanu un vibrāciju. Masāžas iedarbības pamatā ir humorāli – reflektori procesi, ko regulē centrālā nervu sistēma. Procesus papildina vietējās reakcijas audos – asinsrites uzlabošanās, audu saspringuma mazināšanās, ko izraisa masāžas mehāniskā iedarbe.
Locītavu mobilizācija tiek izmantota, lai uzlabotu kustību apjomu locītavās, kur tas ir samazināts. Kustību apjoma ierobežojumu var radīt saspringuši muskuļi, saišu stīvums vai problēmas pašā locītavās. Ja kustību ierobežojumu rada sāpes vai izmaiņas audos, kas apņem locītavas – muskuļos, cīpslās, saitēs –, tad, atjaunojot šo audu funkciju un mazinot sāpes tajos, kustību apjoms locītavās tiek atjaunots. Vajadzības gadījumā ārstēšanas laikā tiek veikta arī locītavu veidojošo kaulu virsmu mobilizācija un trakcija – locītavu viegla stiepšana un locītavu virsmu kustību atjaunošana attiecībā vienai pret otru.
Lai saglabātu atjaunoto kustību apjomu un nepieļautu sāpju atjaunošanos, ārstēšanai jāpievieno stiepšanas, stabilizācijas un spēka vingrinājumi. Apgūstot vingrinājumu programmu, pacients iemācās, kā pašam turpmāk izvairīties no sāpju atjaunošanās, saglabāt spēku, lokanību un darbaspējas.
Elektrostimulācija – lieto novājināto muskuļu grupu stimulācijai, asinsrites
uzlabošanai un muskuļu spazmu un sāpju mazināšanai.
Ultraskaņa – augstfrekvences skaņas viļņi rada ūdens molekulu sasilšanu dziļi audos, sekmējot vielu maiņu bojātajā apvidū un dzīšanu. Ar procedūras palīdzību var tikt ievadīti medikamenti.
Transkutānā elektrostimulācija (TENS) – relatīvi zemas voltāžas strāvas izmantošana sāpju apvidū, mazinot sāpju sajūtu.
Aukstuma terapija – izmanto, lai panāktu asinsvadu sašaurināšanos un samazinātu asins plūsmu vajadzīgajā apvidū. Parasti izmanto akūtu bojājumu gadījumos, efektīvi mazina arī hroniskas sāpes.
Siltuma terapija – izmanto hronisku sāpju gadījumos, lai mazinātu muskuļu spazmas, relaksācijai un sāpju mazināšanai. Nedrīkst izmantot akūtu sāpju gadījumos.
Dūņu aplikācijas – ārstniecisko sulfīdu dūņās esošajām bioloģiski aktīvajām vielām ir izteikts ārstniecisks efekts.
Presoterapija (limfodrenāža) – efektīva metode venozās un limfātiskās tūskas mazināšanai, vēnu varikozās slimības profilaksei, kāju tūskas mazināšanai, pēc operācijas un pēc traumatisko tūsku ārstēšanai.